Yepyeni bir ‘Sivil Havacılık Lisesi’ geliyor

Bizden Haberler

 • Yepyeni bir ‘Sivil Havacılık Lisesi’ geliyor

  Yepyeni bir ‘Sivil Havacılık Lisesi’ geliyor


  Türkiye'de daha önce uygulanmamış bir eğitim-öğretim düzeniyle hayata geçirilecek projede hangardan atölyeye, sosyal alanlardan sportif tesislere kadar aklınıza gelen birçok bölüm yer alacak. Özel Göktürk Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla önümüzdeki Eylül ayından itibaren eğitim-öğretim hayatına başlaması planlanan okulun nitelikli ve yetkin personel ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulduğunu belirtildi.

  IFTE 2018'de AirportHaber standını ziyaret eden okul yöneticileriden Cengiz Doğan, Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde hizmete sunulacak okulla ilgili olarak, Sivil havacılık, uçak bakım ve kabin hizmetleri olmak üzere üç ana bölümde 5 yıllık bir eğitim verileceğini ifade etti. Doğan,  okula; eleme usulü ile belli bir not ortalaması ve bedensel yeterlilik şartlarını karşılayan öğrencilerin gelebileceğini belirtti.

  Cengiz Doğan, "Küresel alanda hızla büyüyen havacılık sektörünün araç ve hizmet çeşitliliği açısından büyük bir iş hacmi oluşturuyor. Ancak Türkiye’de çok fazla personel açığı var. Göktürk Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak bu gelişmeler doğrultusunda nitelikli ve yetkin personel ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz" dedi.

  Farklı bir eğitim anlayışıyla hizmet verecekleri üzerinde vurgu yapan Doğan, okul öğrencilerinin sektörel eğitim dışında uluslararası standartlar dâhilinde 2 yabancı dil eğitimi alacağını söyledi. “ 2 yabancı dil olma zorunluluğu olacak. Okula belli bir akademik yeterliliği olan öğrenciler alınacak ve öğrenim gören öğrenciler, alan eğitimlerinin yanı sıra üniversiteye donanımlı şekilde hazırlanabilecekler" diyen Doğan, "Üniversitede alan dışı tercih yapmak isteyen öğrenciler, diğer meslek liselerinde olduğu gibi alan dışı tercih yaptığı için puan kaybı yaşamayacak. Kendi alanıyla ilgili tercih yaptığında ise ek puan avantajına sahip olacak. Liseden teknisyen sıfatıyla mezun olan öğrenci, kendi iş yerini açma imkânına da sahip olacak" şeklinde konuştu.

  MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERE YURTDIŞINDA ÇALIŞMA İMKÂNI

  Öğrencilerin geleceğini garanti altına almak için her türlü fırsatı sunacaklarını belirten Doğan, "Diplomanın yanında uluslararası alanda geçerli olan mesleki yeterlilik sertifikası ile başka bir ülkede de çalışmayı tercih edebilirler. Haziran ayında eğitime hazır hale gelecek olan okulumuz bölgeye ve ülkeye ciddi değer katacak ve bir ilke imza atacak” dedi.

  GOOGLE İLE İŞBİRLİĞİ

  Teknoloji devi Google ile yapılan kurumsal anlaşma kapsamında "Google Classroom" ile öğrencilerine eğitim verecek olan Özel Göktürk Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Google Classrom ile öğrencinin bilgisayar, tablet ve akıllı telefon üzerinden ders yapmasına, ödev almasına ve sınıf arkadaşları ile etkileşim içinde olmasını imkân sunacak.

  Son teknolojiden faydalanılarak öğrencilere hizmet verecek olan okulda üç boyutlu tasarım atölyesi de olacak. Öğrenciler bu atölye sayesinde, yaratıcılıklarını geliştirecek. Yaptıkları çalışmaları 3D yazıcılar sayesinde sanaldan gerçeğe dönüştürecek.

  HAZİRAN'DA İNŞAAT SÜRECİ BİTECEK

  Haziran ayında inşaası tamamlanacak olan Özel Göktürk Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul edecek.

  ©AirportHaber.com

Diğer Haberler